Zaawansowane
Dodaj firmę
Brak kary za niewidoczną opłatę

Brak opłaty za niewidoczny blankiet parkowania Zapis Rady Miasta Zielona Góra został uchylony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie. Zakwestionowany przez prokuratora przepis mówił, że w przypadku, gdy potwierdzenie opłaty za parking jest niewidoczne dla kontrolującego, kierowca musi zapłacić karę w wysokości 50zł.

Prokuratura nie sprzeciwia się, że blankiet powinien być widoczny. Chodzi jednak o okoliczność, kiedy dowód opłaty stanie się niewidoczny dla kontrolera przez przypadek.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, która zajęła się analizą uchwały na wniosek jednego z kierowców.

Mężczyzna zapłacił za parking, ale musiał zapłacić karę, bo kontrolerzy nie mogli tego potwierdzić, patrząc do samochodu przez szybę. Twierdził, że blankiet przypadkiem spadł z widocznego miejsca.

Po analizie prawnej prokuratura skierowała do sądu skargę na jeden z paragrafów uchwały Rady Miasta w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania w Zielonej Górze. Nie rozróżniano w nim wadliwego umiejscowienia potwierdzenia wpłaty z jej nieuiszczeniem.

Według prokuratury, które podzielił sąd, wierzyciel musi ustalić istnienie obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej, bez znaczenia czy potwierdzający to blankiet jest widoczny czy też nie.Radzie Miasta przysługuje skarga kasacyjna na wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Aktualności
więcej aktualności
Reklama