Zaawansowane
Dodaj firmę
Nie widać twarzy - nie będzie kary

Policja nie może karać za niewyraźne zdjęcia Kierowca nie może zostać ukarany przez policję, jeżeli zdjęcie z fotoradaru nie ujawnia wyraźnie kto kierował pojazdem – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na orzeczenia sądów rejonowych w Kościerzynie, Zamościu i Tczewie.

Dotychczas policjant wystawiał w takim przypadku mandat bez punktów karnych. Teoretycznie wszyscy byli zadowoleni. Władza dostawała 500 zł, a kierowca miał czyste konto.

 

Sędziowie uznali jednak, że nie można w takim przypadku mówić o odpowiedzialności właściciela pojazdu za wykroczenie drogowe. Zarzucili funkcjonariuszom, że nie tylko ukarali kierowców za czyn, który nie jest wykroczeniem, lecz także nie mieli do tego podstawy prawnej.

Komisarz Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji twierdzi, że właściciel samochodu powinien pamiętać, komu go powierza. Powinien też wskazać kierującego na żądanie policji. Powinien, ale sąd nie widzi w tym podstawy do ukarania - akcentuje "DGP". Każdy, kto otrzymał mandat w ostatnim czasie, może złożyć odwołanie do sądu w ciągu 7 dni. Najprawdopodobniej sąd go uchyli, a policja lub straż miejska zwróci pieniądze - czytamy w publikacji "Dziennika Gazety Prawnej".

Aktualności
więcej aktualności
Reklama